...ako demokrati stvorili fenomén menom Kotleba.

Autor: Filip Ľupták | 3.6.2016 o 13:35 | (upravené 3.6.2016 o 13:52) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  3779x

...alebo aj o tom, ako sa z dobrých úmyslov môže vykľuť zlý výsledok. Áno, priznávam, dosť kontroverzný nadpis. Hneď na úvod musím povedať jednu vec...

Patril som medzi obrovských zástancov toho, aby sme v spoločnosti blokovali ľudí ako je Kotleba, aby sa nám po spoločnosti nemohli premávať ľudia ako Mišún či Magát, ktorý verejne glorifikuje Hitlera ako mierotvorcu. Bol som nadšený z toho, keď Najvyšší súd posledným rozsudkom povedal, že heslo „Na stráž!“, hymnická pieseň „Hej Slováci“ a heslo „Za Boha a za národ“  propaguje totalitný režim v rokoch 1938 – 1945 (zdroj:http://hnonline.sk/slovensko/672735-pozdrav-na-straz-propaguje-totalitny-rezim-rozhodol-najvyssi-sud). Skrátka, podľa môjho skromného názoru v slušnej spoločnosti by akékoľvek prejavy, ktoré podporujú nenávisť, ktoré propagujú totalitné režimy nemali mať miesto. Avšak môj veľmi dobrý kamarát priniesol naozaj veľmi pádny argument, prečo zakazovanie ľudí ako je Kotleba, Mišún, Pirošík a ďalší je cestou do pekla a bude to mať úplne iný výsledok, ako by sme si predstavovali . Áno, aj komunistické zločiny sú veľmi veľkým zlom a tieto dve skupiny majú toho veľa spoločného (prečo sa k nim nestaviame rovnako, je na inú debatu), len jedna skupina stavia svoju kampaň na nenávisti, druhá na závisti.

Popravde, neznášam z celej duše ľudí, ktorí si stavajú svoju kampaň a politickú kariéru na tom, že odsudzujú nejakú skupinu ľudí, podnecujú nenávisť, majú potrebu na niekoho útočiť alebo proste len tak poukazujú na to, že my sme tí lepší a títo si nezaslúžia to čo máme my, prípadne ako si dovolil niekto mať viac, ako má väčšina spoločnosti. Bohužiaľ, na Slovensku kampane vedené PROTI NIEKOMU a NIE ZA NIEČO ešte stále dokážu dominovať a tak politici takto stavajú a koncipujú aj predvolebnú kampaň. Niekedy z populistických, niekedy z čisto pragmatických dôvodov a niekedy je to z presvedčenia (pozdravujem väčšinu našej politickej reprezentácie na čele so SMER –om a pokračujúc ďalšími stranami a na druhej strane ďakujem MOST –u a ďalším, že si v našich podmienkach, prekvapivo, stavia kampaň na riešeniach a nie na hádzaní špiny a šírení nenávisti a útokoch, všetka česť). No a práve kampaň, ktorá je stavaná na nenávisti z presvedčenia, je tá najnebezpečnejšia a chcel by som sa jej trošku povenovať bližšie. Bohužiaľ, táto skupina ľudí okolo pána Kotlebu dokázal na seba naviazať viac ako 200 000 voličov a tak nám začala oxidovať v parlamente. Samozrejme, v slušnej a demokratickej spoločnosti je takýto fenomén nechcený a je potrebné s ním robiť niečo skôr, ako nám prerastie cez hlavu. Otázka je, že či nie sme práve MY (ľudia, ktorí volali po jeho zákaze a všemožnom odstavení), ktorí sme ho stvorili. Takže na to, aby sme ho vlastne vytlačili z verejného života, musíme spraviť dve veci. Buď ho efektívne zakazovať alebo zmeniť myslenie niektorých ľudí, aby prestali byť jeho podporovateľmi. Alebo je tu ešte tretia možnosť, ktorú sme už však prešvihli a ktorú sme mohli robiť na úplnom začiatku.

No a tu sa dostávame k podstate tohto blogu. Nebolo by lepšie, ak by sme nezakazovali akékoľvek prejavy podporujúce totalitné režimy, akékoľvek strany, ktoré by mohli presadzovať akúkoľvek myšlienku beztrestne? Čiže by ľudia mohli mávať nacistickými vlajkami, nosiť nacistické symboly, hailovať, chodiť oblečení ako príslušníci SS ak by chceli? Jednoducho zaviesť absolútnu slobodu slova po vzore USA? Áno, v USA reálne funguje strana, ktorá sa nazýva „Nazi Party USA“ (zdroj: www.americannaziparty.com). Nechal som aj link, aby ste si ju mohli bez problémov popozerať bez zdĺhavého hľadania – odporúčam pred pokračovaním čítania blogu. Priznám sa, keď som videl prvýkrát ich stránku, neveril som vlastným očiam z toho čo som videl. Ako však súvisí táto strana s Kotlebom a touto témou?

Jednoducho. Kotleba fungoval ešte v rokoch 2003 až 2007 ako vodca Slovenskej pospolitosti. Chodil v gardistickom oblečení, jeho výroky z tejto doby sú ľahko dohľadateľné na internete. O tom ako treba nastoliť stavovský štát, o tom, ako prvý slovenský štát bol skvelý a tak ďalej. V roku 2006 Najvyšší súd rozpustil politickú stranu, lebo odporovala ústave a hlásala porušovanie ľudských práv a neskôr sa opäť sformovala do občianskeho združenia, ktorým bola od roku 1995. Neskôr Marián Kotleba založil Ľudovú stranu Naše Slovensko, ktoré však už bolo jemnejšou odnožou a verziou SP, ale pochybujem, že u Kotlebu nastal názorový prerod. Dodnes má vyhlásenia, ktoré síce jemne, nie  mimo medzí zákona, ale stále si nimi dokáže držať svojich podporovateľov, ktorých ešte mal od obdobia Slovenskej pospolitosti, napríklad vyjadreniami na tému Slovenského štátu, želaniami „Pekného bieleho dňa“, alebo napr. tým, že vo svojej kampani nehovoril o problémoch s „cigánskymi parazitmi“ ktoré mal v roku 2010, ale nahradil ho slovom „parazit“, čo už nejakým spôsobom neútočí na žiadnu konkrétnu skupinu. Zároveň sme z neho spravili tolerovateľného človeka aj pre bežného voliča. A to sme dosiahli tým, že sme ho dá sa povedať, „naučili v týchto veciach chodiť“, resp. ak chcel ďalej pôsobiť vo verejnej sfére a politickom živote, musel sa prispôsobiť systému a to aj spravil.. Navyše, my sami sme si zobrali muníciu, ktorú by sme mohli proti nemu použiť. Lebo Slovenského voliča absolútne nezaujíma minulosť ľudí, ktorých volia (nebol by tam Kotleba, Kollár, Fico a mnoho, mnoho ďalších poslancov), ľudí zaujíma akurát prítomnosť tých ľudí, ktorých volia (voličská pamäť, špeciálne na Slovensku, je veľmi krátka) a to čo hlásajú práve teraz (občas ani to nie a rozhodujú iba sympatie). A  keby sme sa nesnažili silou mocou ho obmedziť, je tu istý predpoklad že ešte doteraz chodí v gardistickom oblečení, doteraz hlása svoje reči o stavovskom štáte a jednoducho je viac ako nepravdepodobné, že dokáže nazbierať taký počet hlasov, pretože by sa u voličov diskvalifikoval aj týmto a možno by sme ho teraz nemali v parlamente (nevravím, že tam je istota, že by nezískal dosť na postup do parlamentu, ale rozhodne sme mu pár percent pridali a možno práve tých pár percent, ktoré potreboval na vstup do parlamentu).

Na záver sa vrátim k tej US strane a porovnám ju s Kotlebom. Samozrejme, viem, že Americký volebný systém je oveľa komplikovanejší a nové strany mimo Demokratov a Republikánov majú takmer nulovú šancu sa presadiť. Ale ide o to, že v USA sa môže ktorýkoľvek politik alebo človek bez obmedzení vyjadriť tak, ako to má v hlave (či v nej nosí slobodu voči všetkým, či v nej nosí hákový kríž alebo kosák a kladivo). Navyše, je viac ako jasné, že takúto stranu ani u nás, ani v iných štátoch nepodporí takmer nikto a že nemá žiadnu reálnu šancu na to, aby uspela. Problém je, že my tým, že sme mu zobrali ďalší symbol, ktorým ho môžeme stotožniť zo Slovenským štátom (lebo nie je ťažké prestať hovoriť pozdrav „Na stráž“, ale na 99, 99% to nezmení jeho myslenie) sme si koniec koncov spravili len tolerovateľnejšieho pre väčšiu skupinu ľudí a zároveň z neho robíme „väčšiu obeť, proti ktorej bojuje celý prehnitý systém“. Kotlebu v súčasnej podobe sme stvorili my sami a stále mu viac a viac pomáhame k tomu, aby sme z neho robili obetného baránka, ktorého „sa systém bojí“ (o čo, že v kampani do ďalších volieb toto zaznie ako argument). Pretože on svoje myslenie pravdepodobne nezmenil, akurát vďaka nám je tolerovateľnejší pre väčšie masy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?